23 Mayıs 2009 Cumartesi

AHŞAP BOYAMA TEKNİKLERİ

ÇATLATMA TEKNİĞİ

Klasik çatlatma

Obje istenilen renge iki kat boyandıktan sonra çatlatma midyumu 1 kat sürülür. Tamamen kuruması beklendikten sonra 1 kat daha çatlatma midyumu kullanılır. üzerine alt zemine uygun( yaldız dışında) ikinci bir renkle tamponlayarak veya fırça yardımıyla sürülür. Aynı yerden kesinlikle 2. kez geçilmemelidir.
Not: Plaid markalı çatlatma midyumu sadece kendi yaldızını çatlatır.Antik Çatlatma


Alt zemin açık renge boyandıktan sonra üzerine 1 kat çatlatma midyumu sürülür. Tamamen kuruduktan sonra 2. kat midyum sürülür. Bal kıvamına gelince üzerinden çok fazla bastırmadan çatlatma 2 geçilir. Bu işlem çok yumuşak bir şekilde yapılmalıdır. Çatlatma işlemi tamamen bittikten sonra üzerine istediğimiz dekorlama çalışmasını yaparak objemizi bitiririz. (Transfer hariç)Kullanılan Malzemeler

-Ahşap obje(mdf)
-Akrilik boya
-Yüzeye uygulanacak dekupaj veya transfer
-Çatlatma verniği(geniş)
-Çatlatma mediumu (crackle medium)
-Yağlı boya
-Vernik

Yapılışı
1-Obje zımparalanır. İki kat boyanır. Üzerine dekupaj veya transfer tekniklerinden biri uygulanır.2-Dekupaj veya transfer yapılan yüzeye yoğun bir şekilde crackle varnish large(geniş çatlatma verniği)kuru ve yumuşak uçlu bir fırçayla sürülür. Fırçayla sürerken iki kere aynı yerden geçmeyiniz,fırçanın kaldığı yerden devam ediniz.Çatlatma verniği ne kadar yoğun uygulanırsa çatlaklar o kadar derin olur.3-Şeffaflaşan verniğin üzerine crackle medium (medyum çatlatma) yoğun ve yedirilerek kuru, yumuşak fırçayla tutukluk yapana kadar sürülür.4-Çatlaklar oluştuktan sonra aralarına resime uygun bir renkte yağlı boya veya parmak yaldız sürülür.Fazla boyalar kuru bezle veya haşhaş yağıyla silinir.(koyu zemine açık renk, açık renge koyu yağlı boya önerilir.)-Sprey vernik veya sentetik vernikle verniklenir.ESKİTME (PATİNE) TEKNİĞİ


Kullanılan Malzemeler

-Obje
-Akrilik boya
-Patina cilası
-Su zımparası
-Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)
-Penye bez
-Vernik

Yapılışı


- Zımparalama ve boyama işleminden sonra kutuyu sütlü kahverenginde sulandırılmış akrilik boya ile boyayın ve kurumaya bırakın.


-Fırça yardımı ile patine cilasını kutunun yüzeyine sürün.


-Penye bir bez yardımıyla istediğiniz aralıklarla patine cilasını silin.


-Kutuyu kurumaya bırakın. Son aşamada kutunun üzeri isteğe göre mat veya yarı mat vernik ile verniklenir. Kutunun iç kısımlarıda uygun bir boya ile boyanmalı ve verniklenmelidir. Sonuç olarak kutu üzerine çizilen desen canlılığını kaybederek eski bir görünüm almış olur.3-DEKUPAJ TEKNİĞİ


Kullanılan malzemeler

-Ahşap obje
-Uygulamak için seçtiğiniz resim
-Akrilik boya
-Dekupaj tutkalı
-Su zımparası
-Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)
-Vernik


Yapılışı


-Ahşap obje önce zımparalanır.Nemli bezle tozu alınır.Resme uygun renklerle bir kat astar boyası çekilir.Kuruduktan sonra tekrar zımparalanır ve ikinci kat boyanır.-Dekupaj yapılacak resim kenarlarından kesilir.Bu resimler dergilerden, kumaştan,peçeteden çekilmiş renkli fotokopi veya özel hazır dekupaj kağıtları olabilir. Kesilen resmin arkasına ince bir tabaka halinde fırçayla tutkal sürülür.


-Önceden tespit edilen yere yapıştırılır.Hava kabarcığı olmamasına dikkat edilir.-Objenin kenarlarından taşan tutkallar nemli bezle silinir.

-Resmin üzerine de tutkal sürülür. Yarım saat kuruması için bekletilir.


-Dekupaj kağıdının ahşap ile bütünleşmesi için boya ve süngerle doku vererek ahşap yüzeye geçişi sağlanır.-iki kat vernik sürülerek cilalanır.(not;tepsi gibi suyla temas içinde olan objelere vernikten önce su bazlı vernik sürülmesi tavsiye edilir.

4-TRANSFER TEKNİĞİ


Kullanılan malzemeler

-Ahşap obje

-Uygulamak için seçtiğiniz resim

-Akrilik boya

-Beyaz astar boya

-Transfer tutkalı

-Su zımparası

-Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)

-Vernik


Yapılışı


-Obje zımparalanır. Birinci kat açık renk akrilik boya ile boyanır.Kuruduktan sonra tekrar zımparalanır ve ikinci kat boyanır.Kuruması beklenir.

-Transfer yapacağımız resmin fotokopisi çekilir.Transfer edilecek kısım dikkatlice kesilir. Obje üzerinde yapiştırılacak yer belirlenir.-Fotokopinin ön yüzeyine transfer tutkalı fırçayla düzgün bir şekilde sürülür.Bir gazete kağıdının üzerinde kurumaya bırakılır(yaklaşık yarım saat).İkinci kat sürülür bekletilmeden obje üzerine yukarıdan aşağıya doğru yapıştırılır.Üzerine bir bezle veya doku süngeriyle bastırarak hiç hava kabarcığı kalmamasına özen gösterilir.Aksi halde o bölümlere resim transfer olmaz.Kenarlara taşan tutkallar nemli bezle silinir.4 ila 24 saat arasında kurumaya bırakılır.
-Kare sünger iyice ıslatılarak fotokopinin üzerine sürülür.Fotokopi kağıdı iyice ıslandıktan sonra yavaş yavaş ovalanarak kağıdın çıkması sağlanır.Kağıdın üzerinde beyaz havlar kalmayana kadar ıslatılarak soyulur. Obje üzerinde transfer işlemi bittikten sonra resim herhangibir teknikle bütünleşebilirFırça tekniği, eskitme tekniği,çatlatma vb. Obje parlak veya mat vernikle cilalanır.


5-STENCİL TEKNİĞİ

Kullanılan Malzemeler
-Ahşap Obje
-Boya
-Tampon fırça
-Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)
-Stencil
-Zımpara
-Vernik
Yapılışı

Çiçek motifli stencili ahşap obje üzerine yerleştiriyoruz. Resim kalemi yardımıyla stenclin içinden motifi çiziyoruz.


Stencili kaldırıp boyama işlemine geçiyoruz.Stencili kaydırmadan tampon bir fırça ile küçük vuruşlarla boyayı yediriyoruz.6-ONE STROKE TEKNİĞİ

Kullanılan Malzemeler


-Daha önce isteğe göre boyanmış obje

-Uygun renklerde akrilik boyalar

-Değişik boyutlarda one stroke fırçaları

-Akrilik boyayı üzerine sıkabileceğiniz bir kap (plastik tabak fayans parçası vb)

Yapılışı


Fırça ikiye katlanarak veya üçlü bükülerek gülün taçyaprağı yapılır. Dış tarafa geçtikçe daha hafif renkler kullanılır.


Kenarları eğimli bir dış görünüşe sahip olmak için fırça döndürülerek çekilir.
İlk taçyaprağın kenarının tamamlanması keskin vuruşula bitirilir.


Beş dış taçyaprağın yerleştirmesini kararlaştırmak için bir çemberde bazı esas noktalar yapılır. Önce yapılan taçyaprak tekrarlanır.

Gülün dış eteğini tamamlanması için beş kabuk-şekilli taçyaprağı boyanır.

Sonra, bu dış taçyaprakların merkezinde yükselmiş olan tomurcuk boyanır. Tomurcuğun en üst parçası yapılır, dış taçyaprağa doğru bitirilir.

Sonra, yükselmiş olan tomurcuğun altı boyanır.

Taçyaprakların iç sırasını boyamaya başlamak için yükselmiş olan tomurcuğun sağına fırçayla dokunulur. Burada başka bir kabuk-şekilli taçyaprağı yapılır.

Yükselmiş olan tomurcuğun sol kenarında başka bir kabuk-şekilli taçyaprağı yapılır.


Dört taçyaprağı boyayıncaya kadar tomurcuğun aşağısına kabuk-şekilli taçyaprakları eklenmeye devam edilir.


Tomurcuğun altının temizlenmesi için hafif bir vuruş yapılır.

Tomurcuğun her kenarı bir virgül vuruşuyla boyanır.


Gülün son taçyaprağı için tomurcuğun sadece altında bir virgül vuruşu yapılır.


3 yorum: